Skandinávská letecká společnost SAS v úterý oznámila, že ve 2. čtvrtletí finančního roku 2021/22 zaznamenala opět ztrátu, ale nižší než loni. Uvedla také, že bude pokračovat v transformaci a snižování nákladů. TASR o tom informuje na základě zprávy AFP.
Letecká společnost, v níž mají vlády Švédska a Dánska každá podíl ve výši 21,8 %, vykázala za tři měsíce do konce dubna 2022 (2. čtvrtletí) čistou ztrátu 1,5 miliardy švédských korun (142,61 milionu eur) po ztrátě 2 ,4 miliardy SEK před rokem.
SAS rovněž uvedla, že eviduje pozitivní signály, jelikož počet cestujících ve sledovaném období vzrostl o 28 %.
„Když se podíváme zpět na 2. čtvrtletí, vidíme, že poptávka se zlepšila, protože se uvolnila cestovní omezení,“ uvedl v komentáři generální ředitel SAS Anko van der Werff.
Také tržby SAS se ve 2. čtvrtletí zvýšily, a to na 7,05 miliardy SEK z 1,93 miliardy SEK v předchozím roce. To je však stále o 31 % méně než ve stejném období 2019, tedy poslední rok před vypuknutím pandemie nového koronaviru.
„Navzdory tomuto pozitivnímu vývoji SAS nadále čelí značným výzvám v oblasti strukturálních nákladů a zároveň rostoucí konkurenci s podstatně nižšími nákladovými strukturami než SAS,“ řekl van der Werff.
V únoru letecká společnost odstartovala velký plán snižování nákladů nazvaný „SAS Forward“, který zahrnuje změny ve flotile a soustředění se na lety na dlouhé vzdálenosti.
Cílem aerolinií je snížit náklady o 7,5 miliardy SEK ročně po „úplné transformaci“, která ovlivní „síť, flotilu, pracovní smlouvy a jiné nákladové struktury.“
SAS také v úterý informovala, že se snaží převést dluhové a hybridní směnky v hodnotě zhruba 20 miliard SEK na kmenový kapitál a získat nový kapitál ve výši 9,5 miliardy SEK.
„Úspěch plánu závisí na tom, zda SAS přitáhne potenciální nový kapitál z kapitálových trhů a jiných zdrojů a na tom, zda plně dosáhne cílového ročního snížení nákladů o 7,5 miliardy SEK do fiskálního roku 2026,“ řekl van der Werff.
Pandemie těžce zasáhla leteckou společnost, která musela již v roce 2020 propustit 40 % své pracovní síly a požádat o pomoc vlády Švédska a Dánska.