- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceLetecká společnost SAS ve 2. kvartálu snížila svou ztrátu

Letecká společnost SAS ve 2. kvartálu snížila svou ztrátu

Skandinávská letecká společnost SAS v úterý oznámila, že ve 2. čtvrtletí finančního roku 2021/22 zaznamenala opět ztrátu, ale nižší než loni. Uvedla také, že bude pokračovat v transformaci a snižování nákladů. TASR o tom informuje na základě zprávy AFP.

Letecká společnost, v níž mají vlády Švédska a Dánska každá podíl ve výši 21,8 %, vykázala za tři měsíce do konce dubna 2022 (2. čtvrtletí) čistou ztrátu 1,5 miliardy švédských korun (142,61 milionu eur) po ztrátě 2 ,4 miliardy SEK před rokem.

SAS rovněž uvedla, že eviduje pozitivní signály, jelikož počet cestujících ve sledovaném období vzrostl o 28 %.

„Když se podíváme zpět na 2. čtvrtletí, vidíme, že poptávka se zlepšila, protože se uvolnila cestovní omezení,“ uvedl v komentáři generální ředitel SAS Anko van der Werff.

Také tržby SAS se ve 2. čtvrtletí zvýšily, a to na 7,05 miliardy SEK z 1,93 miliardy SEK v předchozím roce. To je však stále o 31 % méně než ve stejném období 2019, tedy poslední rok před vypuknutím pandemie nového koronaviru.

„Navzdory tomuto pozitivnímu vývoji SAS nadále čelí značným výzvám v oblasti strukturálních nákladů a zároveň rostoucí konkurenci s podstatně nižšími nákladovými strukturami než SAS,“ řekl van der Werff.

V únoru letecká společnost odstartovala velký plán snižování nákladů nazvaný „SAS Forward“, který zahrnuje změny ve flotile a soustředění se na lety na dlouhé vzdálenosti.

Cílem aerolinií je snížit náklady o 7,5 miliardy SEK ročně po „úplné transformaci“, která ovlivní „síť, flotilu, pracovní smlouvy a jiné nákladové struktury.“

SAS také v úterý informovala, že se snaží převést dluhové a hybridní směnky v hodnotě zhruba 20 miliard SEK na kmenový kapitál a získat nový kapitál ve výši 9,5 miliardy SEK.

Huge two storeys commercial jetliner taking of runway. Modern and fastest mode of transportation. Dramatic sunset sky on background

„Úspěch plánu závisí na tom, zda SAS přitáhne potenciální nový kapitál z kapitálových trhů a jiných zdrojů a na tom, zda plně dosáhne cílového ročního snížení nákladů o 7,5 miliardy SEK do fiskálního roku 2026,“ řekl van der Werff.

Pandemie těžce zasáhla leteckou společnost, která musela již v roce 2020 propustit 40 % své pracovní síly a požádat o pomoc vlády Švédska a Dánska.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek