- Komerční sdělení -finance
DomůFinancePohled firem na hospodářskou situaci se mírně zlepšil

Pohled firem na hospodářskou situaci se mírně zlepšil

Podíl zahraničních firem, které pozitivně hodnotí současnou hospodářskou situaci Slovenska, se meziročně zvýšil na 18% oproti osmi procentům z loňského roku. Zároveň se z 24% na 16% snížil podíl firem, které hodnotí situaci jako špatnou. Vyplývá to z letošního průzkumu Slovensko-německé obchodní a průmyslové komory (SNOPK) na vzorku 75 převážně německých a rakouských společností podnikajících na Slovensku.

„Výsledky jsou lepší než před rokem, kdy bylo Slovensko ještě v lockdownu,“ přiblížil mluvčí SNOPK Markus Halt. Zatímco aktuální situaci vnímají investoři pozitivněji, jejich očekávání do budoucna se naopak zhoršila. Až 59 % oslovených firem očekává v letošním roce celkové zhoršení situace, kdy v předchozím průzkumu před rokem to bylo pouze 28 % společností. Průzkum byl proveden v březnu a dubnu a očekávání tak podle Halta ovlivnila válka na Ukrajině. Ve vlastních firmách však zhoršení ekonomické situace předpokládá už jen 35 % respondentů.

Dobrou zprávou podle Halta je, že všechny firmy, které očekávají lepší výsledky, budou investovat a budou přijímat nové zaměstnance. Růst počtu pracovních pozic předpokládá 29 % společností a jejich pokles 17 %. Zbývajících 53 % změny v počtu zaměstnanců neplánuje. Téměř třetina firem (32%) se chystá investovat více než v loňském roce a 44% výši investic v meziročním srovnání zachová.

Business couple discussing important documentation

Největší rizika vidí zahraniční firmy v rostoucích cenách energií, surovin a v nedostatku pracovních sil. S tím koresponduje i nejhůře hodnocený lokální faktor Slovenska, kterým je letos dostupnost odborných pracovníků. Na stupnici od jedna do pěti, kde pětka na nejhorší hodnocení, ji firmy ohodnotily známkou 3,88. Druhé nejhorší ohodnocení, a to 3,64, dostal přístup společností ke státním podpůrným prostředkům ak podpůrným prostředkům z EU. Nejlépe hodnocené je již tradičně členství Slovenska v EU a podle Halta aktuální a překvapivě i platební morálka firem.

Slovensko by si podle průzkumu opět vybralo jako investiční lokalitu téměř 80 % oslovených společností. V následujícím období by země mohla těžit ze změny přístupu některých firem, které stahují své aktivity z rizikových oblastí a hledají nové dodavatele v Evropě. Střední a východní Evropu by si vybralo 44 % respondentů, ale zajímavá je pro firmy i spolupráce s dodavateli ze západní Evropy. Těch by si vybralo 29 % dotázaných.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek