- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyNa egyptském pohřebišti objevily stovky sarkofágů a bronzových soch

Na egyptském pohřebišti objevily stovky sarkofágů a bronzových soch

Archeologové objevili nedaleko egyptské metropole Káhira stovky egyptských sarkofágů a bronzových soch znázorňujících různé bohy.

TASR o tom informuje na základě pondělní zprávy agentury Reuters.

Objev uskutečnili na pohřebišti v Sakkáře, zhruba 30 kilometrů jižně od Káhiry. Zahrnuje sochy více božstev, například Amona, Usira či boha se šakalou hlavou, strážce pohřebišť Anupa.

Objev mumií a sarkofágů v Egyptě (10 fotografií)
Ministerstvo cestovního ruchu a starožitností uvedlo, že na lokalitě rovněž našli i sochu s chybějící hlavou. Ta znázorňuje Imhotepa, architekta Džoserovy stupňovité pyramidy u Sakkáře. Džoser byl panovníkem 3. dynastie (2700–2600 př. n. l.) Staré říše.

Pharaoh Temple of Luxor, Egypt at night

Celkem 250 sarkofágů, 150 bronzových soch a dalších předmětů pochází podle ministerstva z období kolem roku 500 př. nl, tedy z Pozdní doby – etapy egyptských dějin spadající do let 1090-332 př. nl.

Spolu s těmito předměty našli badatelé i posvátný bicí hudební nástroj sistrum a sadu bronzových nádob používaných při rituálech.

Jeden ze sarkofágů obsahoval zachovaný papyrus popsaný hieroglyfy. Poslali ho do laboratoře v Egyptském muzeu v Káhiře k dalšímu výzkumu.

Sarkofágy budou vystaveny v prostorách Velkého egyptského muzea, které se nachází nedaleko pyramid u Gízy a v současnosti je ještě ve výstavbě. Otevřít by ho měly v průběhu letošního roku, přibližuje Reuters.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek