- Komerční sdělení -finance
DomůInvesticeOd června může lékař vystavit ePN, má šetřit čas a odstranit byrokracii

Od června může lékař vystavit ePN, má šetřit čas a odstranit byrokracii

Od 1. června budou moci lékaři vystavit elektronickou pracovní neschopnost (ePN), díky čemuž pacienti vyřídí všechny administrativní záležitosti elektronicky. Komunikace mezi lékaři, Sociální pojišťovnou, pojištěncem a zaměstnavatelem bude online a po návštěvě lékaře tak občan nebude mít žádné povinnosti vůči zaměstnavateli ani Sociální pojišťovně.

„Elektronická PN je významnou službou státu, první svého rozsahu, při které povinné kroky nemusí provádět občan, ale celý proces za něj provedou úřady,“ přiblížil generální ředitel Sociální pojišťovny Michal Ilko. Jde o její společný projekt s Národním centrem zdravotnických informací (NCZI), který má být náhradou pětidílného papírového tiskopisu prozatímního PN od návštěvy lékaře po vyplacení příjmu a sociálních dávek.

Pokud lékař využívá ePN, odešle informaci o pracovní neschopnosti elektronicky do NCZI, odkud se potřebné údaje dostanou do Sociální pojišťovny. Ta je zpřístupní občanovi i zaměstnavateli. Zároveň již občan nebude v pojišťovně podávat osobitou žádost o nemocenské. Samotné vystavení ePN lékařům bude automaticky považováno za žádost o dávku a pojišťovna nárok na dávku posoudí a vyřídí.

„Největší výhodou ePN je úspora času. Představme si, že díky ePN 160.000 lidí na Slovensku ušetří jeden pracovní den, který může věnovat rodině, vzdělávání namísto vyřizování PN,“ konstatoval ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak (Jsme rodina).

Large stack of file folders, documents, paperwork piled on glass top desk in office. Bookshelves in background.

Pojištěnec si zároveň bude moci zkontrolovat svoji ePN sám online. Pojistenci, kteří mají aktivovaný přístup do Elektronického účtu pojištěnce (EU) v e-službách pojišťovny, budou mít k dispozici také informace o stavu vyřízení jejich dávky, budou také moci doplňovat nebo měnit nějaké informace. Jde například o změnu pobytu během pracovní neschopnosti či změnu bankovního účtu, na který se má výplata poslat.

Změnu přinesla novela zákona o sociálním pojištění, přičemž jde o další službu v rámci elektronického zdravotnictví a digitalizace služeb. Během přechodného období bude v platnosti duální systém potvrzování PN, bude tak současně platit papírová a elektronická forma. Všeobecný lékař bude moci vystavovat papírové potvrzení o PN do 31. května 2023. Od roku 2024 se do systému zapojí i lékaři specialisté.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek