Sumy životního minima by se měly od července 2022 zvýšit o 7,5%, přesně o takovou hodnotu meziročně vzrostly příjmy slovenských domácností na osobu v prvním čtvrtletí 2022. Informoval o tom Statistický úřad (ŠU) SR, který poskytl Ministerstvu práce sociálních věcí a rodiny (MPSVR) SR zákonem určené dva ukazatele. Ty rozhodují o zvýšení životního minima vždy k 1. červenci.
Pro úpravu životního minima se použije ukazatel s nižší hodnotou. Podle nejnovějších výpočtů ŠÚ SR ceny nízkopříjmových domácností vzrostly v dubnu meziročně o 11,7% a příjmy slovenských domácností na osobu v prvním čtvrtletí byly vyšší než před rokem o 7,5%.
„Z obou ukazatelů se ve smyslu legislativy použije pro úpravy životního minima ten, který je nižší. Letos je to index zohledňující meziroční růst příjmů na osobu během prvního čtvrtletí, což byla hodnota 7,5 %. Po devíti letech se tak životní minimum bude upravovat podle změny příjmů a ne podle růstu cen,“ upřesnil ředitel odboru statistiky životní úrovně obyvatelstva ŠÚ SR Róbert Vlačuha.
Z uvedeného podle SÚ SR vyplývá, že životní minimum pro dospělou osobu by se od července 2022 mělo zvýšit přibližně o 16,30 eura na hodnotu 234,40 eura měsíčně. Aktuální částka životního minima pro zletilou fyzickou osobu je v současnosti 218,06 eura měsíčně, pro nezaopatřené dítě nebo zaopatřené nezletilé dítě 99,56 eura měsíčně.
V dubnu 2022 dosáhla inflace nízkopříjmových domácností 11,7 %, což znamená, že koeficient růstu životních nákladů nízkopříjmových domácností dosáhl hodnoty 1,117. Příjmy domácností za 1. čtvrtletí 2022 meziročně vzrostly o 7,5 %, tedy příslušný koeficient má hodnotu 1,075.
Zvýšení životního minima je určující nejen pro nastavení dávek v hmotné nouzi, ale také pro úpravy desítek sociálních a zdravotních dávek či peněžních příspěvků navázaných na životní minimum. MPSVR tak následně přímo či nepřímo určí, do jaké míry stoupnou mimo jiné rodinné přídavky, náhradní výživné, rodičovský příspěvek, minimální předčasný důchod, příspěvek na provádění absolventské praxe nebo nepostižitelné částky při exekučních srážkách. Životní minimum má také vliv na různé proměnné v rámci daňového systému, jako je daňový bonus na dítě, výše nezdanitelné části základu daně a podobně.