- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikáníŠvýcarská ekonomika vzrostla v 1. čtvrtletí 2022 více, než se čekalo

Švýcarská ekonomika vzrostla v 1. čtvrtletí 2022 více, než se čekalo

Švýcarská ekonomika vzrostla v 1. čtvrtletí 2022 více, než se čekalo. Podpořil ji silný výkon výrobního sektoru, protože mezinárodní poptávka se po pandemii zotavila. TASR o tom informuje na základě údajů, které v úterý zveřejnil Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti (SECO).

Podle nejnovějších údajů se hrubý domácí produkt (HDP) Švýcarska v prvních třech měsících 2022 zvýšil mezičtvrtletně o 0,5 % po směrem dolů revidovaném nárůstu o 0,2 % v předchozích třech měsících. Tento výsledek překonal očekávání analytiků, kteří předpověděli Švýcarsku nárůst HDP v 1. čtvrtletí o 0,3 %.

K výkonu švýcarské ekonomiky přispělo zvýšení soukromé spotřeby (o 0,4 % oproti 0,3 % ve 4. kvartálu 2021) i spotřeby vlády (o 1,4 % oproti 1,3 %). Čistá zahraniční poptávka však přispěla k HDP negativně.

Winter view of St. Moritz at dusk, Graubunden, Switzerland in Saint Moritz, GR, Switzerland

V meziročním srovnání vzrostla švýcarská ekonomika v období leden-březen o 4,4 % po zvýšení o revidovaných 3,6 % v předchozím čtvrtletí. I tento údaj překonal očekávání ekonomů na úrovni 4,3%.

„Oživení pokračovalo zejména díky průmyslovému sektoru,“ uvedl SECO.

Průmyslová produkce ve sledovaném období vzrostla o 1,7 %, a to i přes zpomalení v chemickém a farmaceutickém sektoru, k čemuž přispěla silná poptávka v zahraničí.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek